Блог

7 порад для ефективної роботи над дисертацією

Авторка: к.е.н. Олеся Вієцька

Середній час читання: 6 хв 

Попри те, що робота над дослідженням часто здається молодим дослідникам цікавою подорожжю сповненою інсайтів та відкриттів, на практиці все виявляється далеко не так. Писемний блок, довготривалі періоди без видимих результатів, втрата віри у себе та своє дослідження переслідують багатьох аспірантів.

Однак є дієві поради, які допоможуть зробити роботу над дисертаційним дослідженням більш ефективною.

1. Щодня виділяйте певний час для роботи над дисертацією

Не з ранку до ночі, а декілька конкретних годин, коли ви дійсно будете працювати над дослідженням.

По-перше, такий підхід дозволяє впевнено крокувати вперед та не потерпати від прокрастинації. А по-друге, він залишає вам час на відпочинок та життя за межами науки, що, до речі, дуже важливо для плекання креативності у дослідженнях.

Чарльз Дарвін розумівся на цьому:

«Спосіб життя його відрізнявся регулярністю. Він ніколи не відступав від заведеного порядку – риса, притаманна всім людям, які працюють. Він вставав дуже рано, вирушав на коротеньку прогулянку, потім – близько восьмої години – снідав і сідав за роботу години до десятої – половини десятої. Це був його найкращий робочий час. О пів на десяту він приймався за читання листів, яких отримував дуже багато, з половини одинадцятої до дванадцятої або половини першого знову займався. Після цього він вважав закінченим свій робочий день і якщо заняття йшли успішно, говорив із задоволенням: «Сьогодні я добре попрацював». Потім вирушав гуляти, не зважаючи на погоду, у супроводі улюбленого собаки, пінчера Поллі».

З книги Енгельгардта М. «Чарльз Дарвін. Його життя та наукова діяльність», 2021 р.

Будьте, як Ч. Дарвін, живіть різнобарвним життям wink

2. Ставте цілі

Думаю, не секрет, що цілі мотивують та дозволяють рушити вперед.

При роботі над дисертацією важливо ставити різні цілі:

 • стратегічні – пов'язані із вашою кар’єрою дослідника;
 • щорічні – пов’язані із виконанням вашого плану навчання в аспірантурі;
 • щомісячні, щотижневі та щоденні – пов’язані із вашою поточною роботою.

Найпростіший спосіб зрозуміти, чи правильно ви сформулювали ціль, перевірити її на відповідність концепції SMART:

 • S – конкретна;
 • M – вимірювальна;
 • A – досяжна;
 • R – реалістична;
 • T – обмежена у часі.

Отже, прикладом мети на місяць може бути не «написати якусь статтю з теми дисертації», а «підготувати 1 теоретичну статтю за результатами Розділу 1 для подання до журналу «Науковий альманах» до 15 березня 2022 року».

Спробуйте laughing

3. Розрізняйте етапи написання дисертації

Робота над дисертацією складається з низки етапів. Чітке розуміння того, на якому етапі ви зараз знаходитесь, а також своєчасний перехід з етапу на етап – запорука ефективної роботи над дисертацією.

Етапами роботи над дисертацією є:

 1. планування роботи;
 2. написання тексту дисертації;
 3. остаточне редагування тексту.

На етапі планування важливим є зосередитись на формулюванні дослідницького питання, розробці дизайну дослідження та формуванні деталізованого плану роботи.

На етапі написання тексту дисертації важливо відключити «внутрішнього критика» та швидко накидати ідеї без обдумування кожного слова. Це прискорює процес написання чернетки та не дозволяє застрягати на одному місці надовго.

На етапі ж редагування тексту «внутрішній критик» може нам допомогти. Редагуючи чернетку, перевіряйте спочатку логіку побудови тексту, аргументацію, а вже потім переходьте до роботи над стилем написання та виправлення синтаксичних та орфографічних помилок.

4. Не очікуйте на натхнення, пишіть

Для того, щоб почати роботу над дисертацією потрібне не натхнення, а план дій та рутина. Як апетит приходить під час їжі, натхнення приходить як результат щоденної праці. Читайте наукові публікації, ставте питання, щоденно фіксуйте свої ідеї та обговорюйте їх з іншими дослідниками – і натхнення не змусить себе чекати!

5. Скажіть «Стоп!» перфекціонізму

Коли ви читаєте гарні наукові статті та думаєте, що ніколи не зможете так написати, подумайте про те, що всі ці автори колись були такими ж новачками, як і ви. Ніхто не народився з вродженим талантом писати якісні наукові тексти. Для того, щоб написати 10 сторінок гарного тексту, потрібно спочатку написати 100 сторінок поганого. По-іншому ніяк. Тож не баріться, виключайте свого «внутрішнього критика» та якомога скоріше почніть писати ці перші 100 сторінок. Пам’ятайте, що поганий текст дисертації завжди можна доопрацювати. А ось відсутність тексту – ні!

6. Зробіть роботу над дисертацією командним видом спорту

Попри те, що молоді дослідники часто уникають зворотного зв’язку на ранніх етапах дослідження, поради більш досвідчених колег можуть допомогти зрозуміти, у правильному напрямі ви рушите чи ні, та при потребі своєчасно скерувати свої дії. А обговорення дослідження з такими ж самими аспірантами, як ви, сприятиме відчуттю причетності до спільноти однодумців та мотивуватиме на подальші досягнення.

7. Навчайтесь невпинно

Подумайте, яких знань так навичок вам не вистачає для ефективної роботи над дисертацією. Можливо, вам потрібно опанувати економетрику чи аналіз даних, можливо, у вас кульгає академічне письмо, або ж ви мрієте розвинути креативність.

Знайдіть платформи, де є курси для дослідників. Відстежуйте книжкові новинки. Дізнавайтесь про поточні події, релевантні вашій галузі знань.

Вишукуйте освітні можливості не лише українською, а й англійською.

І пам’ятайте: «Learn Smart, Not Hard!» wink

Онлайн-курси

Креативність у наукових дослідженнях

Автор: Олеся Вієцька

2500 грн
 • 0 ч. 0 мин.
 • 1 уроків
 • будь-який час